Blog

30. O zaříkávačích a nejen o nich

16. 10. 2015

O zaříkávačích a nejen o nich

Zaříkávači koní – mystika, legenda a hodně mylných představ, podporovaných beletrií a filmem. Za všechny “Zaříkávač koní“ s Robertem Redfordem. Ve stručnosti připomenu děj: Chlap zaříkává koně, dokud s ním klientka spí a platí mu. Ve chvíli kdy toto ustane, praští s koněm o zem a obsedne jej. Toliko k filmu.

Zbořme jeden z mýtů, že zaříkávač je tady od toho, aby pomáhal chudým slabým, nemocným a bohatým bral. To není Jánošík.

Dám příklad: Představte si špičkového IT technika, který umí odhalit chybu ve firemních serverech, nebo slabinu v programu, která ohrožovala chod celého systému, jež by mohl způsobit nemalé finanční ztráty. A nyní si představte, že za takovým  odborníkem, přijdete se svým nefunkčním PC s XP. Usmíváte se? To je dobře. Protože tušíte, kam mířím.

Pokud to není váš dobrý kamarád tak

a)nebude se s vámi vůbec bavit,

 b)naúčtuje si takovou cenu, za níž pořídíte nový PC i s lepším operačním systémem.

Pokud to je kamarád, poradí vám, ať ten krám vyhodíte.

Vyčůránek bude ve vás živit naději na zlepšení nezlepšitelného a dlouhodobě imitazioni orologi rolex z vás tahat velké peníze po malých dávkách. Naděje umírá poslední, že.

Do toho ještě nemontujeme pocity, protože je to jen stroj.

A nyní zpět ke koním. Vžijme se do doby, kdy koňská síla byla zásadním hybným prostředkem. Domníváte se snad, že zaříkávačova pracovní náplň, byla nasazovat zdraví a život, aby zachraňoval koně před řezníkem? Ne. Jeho znalosti, zkušenosti, velký díl empatie a něco navíc, mu umožňovaly u jinak dobrého koně, rozklíčení, problému, který omezoval jeho pracovní využití, a tím zlepšení využitelnosti a udržitelnosti. Tedy takový specialista na odstraňování chyb a zvyšování výkonnosti jinak funkčního systému. A za to si pochopitelně nechával dobře zaplatit.

A proto, při výběru koně, pamatujte že:

  • Si pořizujete parťáka na dlouhá léta.
  • Bez systematického výcviku daleko nedojedete, chcete-li se vy dožít vysokého věku ve zdraví, nejezděte na špatně připraveném koni.
  • Jakýkoliv drobný tělesný nedostatek se věkem zhoršuje a v pozdním věku se stane velkým problémem.
  • Špatný charakter, dobrá barva nenahradí a tedy, dobrý kůň nemá špatnou barvu.
  • Soucit může být dobrá vlastnost, ale složenky vám nezaplatí.

 

 
29. O genetice

29. 4. 2015

O genetice

Je jaro, čas mláďátek a také čas toho co tomu předchází – připouštění. O tom že geny nelze občůrat, natož vyčůrat a že krev není voda, se tak nějak ví.  Jak popsal James Herriot v jedné ze svých knih úroveň plemenitby u skotu: „sedláci s ním připouštějí jen proto, že má rohy a koule“. Kůň sice rohy nemá, ale má líbivou barvu, skvělou techniku skoku, dobrou mechaniku pohybu, atd…

Co na tom, že pěkně zbarvený strakoš, má křivé nohy jak pověstné háky do betonu.Co na tom, že ten skvělý parkurák co skáče sto padesát s kopytem v nose, je pro běžného smrtelníka nejezditelný.A co na tom, že onen drezurák s prostornými chody nemůže mimo obdélník ani na procházku do lesa, protože by si tam přerazil nohy… Co mají tito koně společné? Mají „potenciál“ a to v reálu nepoužitelný. To že dobrého koně, dělá soubor dobrých vlastností, se jaksi zapomíná.  A jak již bylo mnohokrát řečeno – Ne množit, ale chovat. Ne připouštět nejbližším a nejlevnějším hřebcem pochybných kvalit, ale takovým, který může vylepšit krev. Anebo raději vůbec nepřipouštět.

K tomuto zamyšlení mne přivedla zkušenost s koňmi, u nichž se nevhodným, či nechtěným výběrem rodičů projevily vlastnosti jež takového koně činí jen těžce upotřebitelným nejen pro jízdu.

swiss replica watches
28 Volné pokračování na motiv: K čemu máme koně

26. 3. 2015

Zamyšlení volně navazující na téma: K čemu máme koně

Dnes je krásně, dnes by to šlo, říkám si tak při rozbalování nových věcí, objednaných z katalogu jezdeckých potřeb. Už při otevření katalogu mi bylo jasné, že se musí něco změnit, nemůžu být takový out… Začal jsem tričkem, fakt, to je základ 54,9,-€ - (značkové :) ), k tomu mikču (může se ochladit) 59,9,-€ a rajtky. Jasně celokož sed musí bejt. A aby dejchaly (přeci se nezapařím :D ) 169,-€. Jáj, ponožku na nožku 9,9,-€, no a botky. No přece nedám 249 éček za vysoký šmejdy, takže 249,-€ za perka + chaps 124,9,-€. Jáj, rukavičky, s kamínky, ať se holky po… J  54,9,-€, bičík 25,9,-€. Přilbička na hlavičku, aby ladila k rukavičkám 299,9 a vestičku jako ochranu nejvyššího stupně 229,-€. Jo a taky ohlávku na ťutínka, koženou 54,9,-€. Hmm a uzdečku, neodolal jsem, taky s kamínky 189,-€. Pochopitelně dobře padnoucí anatomické udidlo 149,-€. Jj měkké sedýlko, měli v akci, dojče kvalita 2299,-€. K tomu podsedlodečku s vlnou 165,-€, tak též vlněný podbřišník 89,9,-€, vlnu mě pod zadek 49,9,-€, taky gelové kamašky, přední  164,-€, zadní 139,-€ a po práci suprťupr deku na koníška  449,-€ - Taky si zaslouží péči ;)

Celkem pětka a nějaké drobné…  (5026,-€)

A jdu na koně ( cítím se natěšeně), ale dnes fakt vynechám trénink s tím otrapou trenérem, (poznámky že tam sedím jak napr…. kačena fakt slyšet nemusím). A těch 17 éček co ušetřím na tréninku,  mám na pivčo s kámošema. Bude to krásný den, a pokud z toho koně nespadnu, tak mi čištění těch krámů nezabere ani zbytek odpoledne…

A mě se chce něco říct… „A trenéři nebudou mít co žrát“

Tož tak, pěkný den vám všem

Evžen
27. O zkažených koních

26. 3. 2015

27.myšlení o koni, volně navazuje na předešlý díl

O zkažených koních

Motto:
Takové koně nevyrábí jen psychotičtí jedinci, ale i milovníci koní, kteří si s koňmi hrají bez hranic. Kůň si tak rychle osvojí nectnosti, které, by při správném přístupu vůbec nevznikly.

Na úvod si dovolím citaci p. MVDr Záliše:
„Člověk se stává jezdcem ve čtyřech etapách:
I. Jezdec se učí základnímu ovládnutí koně
II. Jezdec se učí předvést koně, kterého přijezdil někdo jiný
III. Jezdec se učí přijezdit koně do rovnováhy, umožňující kultivovaný pohyb
IV. Jezdec se učí inteligentně a nenásilně napravit koně pokaženého cizím nebo i vlastním přičiněním“

Bohužel málokdo, má štěstí začínat dle schématu.Spousta lidí začíná s koňmi jaksi pozpátku. Z lítosti či jiných podobných pohnutek, pořídí si koně týraného- zkaženého povahově. O fyzických problémech se dnes zmiňovat nebudu. Pokud si takového koně pořídí např. z útulku a dostane k němu manuál na bezpečné zacházení, budiž, ale stejně si myslím, že bez rad zkušenějších, se s takovým koněm bude sžívat velmi těžce. V ostatních případech je to vždy loterie. A ruku na srdce, kolikrát v životě vyhrajete jackpot? Jednou určitě, tím že se narodíte… A nyní druhý citát, tentokrát od Johna Lyonse k práci s koňmi:

„Můj život a zdraví, je vždy nadřazen zdraví, a životu koně“

Připomínám, že tady se bavíme o zkažených koních. A teď k mému vlastnímu základnímu rozdělení zkažených - problémových koní:
1)Zkažený – týraný, Agresivní kůň je většinou ztýraný nedostatečně. Poznal, že je silnější a rychlejší než trýznitel.
Náprava je velmi problematická, zdlouhavá a v žádném případě nepatří do rukou začátečníka. Jít na cosplay anime takového koně s pamlskem = kráčet vstříc zahalenému islámskému fanatikovi, který na vás míří zbraní, v šortkách, tričku bez rukávů s kytkou v ruce a zpívat si: peace flowers freedom happiness… Je to setkání dvou světů, kultur, v případě koně dvou živočišných druhů, přičemž jeden má jasno, že ten druhý je nepřítel.

2)Ztýraný – zlomený, je takový, který rezignoval na své žití. Je to loutka, která neodmlouvá, je ve všem poslušná, bez emocí. Tady došlo ono týrání „úspěšného“ konce, kůň nikoho neohrožuje, poslouchá jako stroj… Mnoho jezdců si ani neuvědomuje, že ten hodný poslušný koníček, je vlastně bytost, které byla vzata radost ze života.
Náprava velmi mizivá, důvěra v dobrotu člověka je někde hluboko a těžce se získává. Na pozitivní motivaci reaguje stejně jako na cokoliv jiného – udělá co chceme ale…

3)Zkaženi láskou a péčí, jsou takoví koně, se kterými bez přehnaně opatrného zacházení a uplácení pamlsky nehnete, neb se se zlou potážete.
Náprava, pokud už se majitel rozhodne pro nápravu a pozve si trenéra, cvičitele, zaříkávače (doplňte, co uznáte za vhodné), průběh je cca následující: Majitel koně schován za lambrinou(neplést s latrínou) má poznámky tipu: není to na koníčka příliš náročné, on se tak smutně kouká apod… Náprava je hlavně v hlavě majitele.

4)Psychotici od narození. Vycházím-li z poznatků ing. Duška, takový je jeden z tisíce. Jsou to duševně nemocní koně, potřebují individuální péči a jako s takovými je potřeba s nimi zacházet.
Kdo se s takovými koňmi nesetkal, může mluvit o štěstí a v podstatě se ho to netýká. Kdo takového koně měl, nebo má ví o čem mluvím.
Příště si dáme lehčí téma.
26. Přirozenější, než přirození

26. 3. 2015

Stále více zírám na spousty přirozených metod, které se snaží být přirozenější, než ty přirozené, jež byly před těmi původně přirozenými, ale které byly přirozenější než ty předešle přirozené…
A do toho nové výcvikové metody, které mají vést k tomu aby nás měl kůň víc rád, byl přítelem, kamarádem. Na takovou antropomorfizaci jsem asi příliš starý? Kůň jakožto přechodný článek od plyšového medvídka k milenci, dokáži pochopit u děvčat procházejících bouřlivým hormonálním vývojem…
Proč mívá kydač bez vzdělání, mnohdy lepší vztah s koněm než jeho replique montre rolex vzdělanější majitel, jež absolvoval bezpočet komunikačních kurzů?
Zřejmě proto, že vztah se nedá vycvičit. Ten se buduje, tím že s koněm trávím spoustu času v činnosti…
… a tím se dostávám k dalšímu. K čemu vlastně máme koně?
1 2 3 4 5 6 7 8
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
Články